Jaka jest YIN YOGA?

Yin joga jest  jedną z najspokojniejszych odmian jogi. Charakteryzuje się wolnym tempem, długim czasem pozostawania w pozycjach (od 3 do 5,10 a nawet 15 minut) oraz spokojnym wydłużonym oddechem. Jest to nowoczesna forma jogi, którą stworzył mistrz kung fu - Paulie Zink. Pierwotnie nadał jej nazwę the Art of Yin yoga (sztuka yin jogi), jednak na świecie przyjęła się skrócona wersja, jaką jest, po prostu, yin yoga albo joga powięzi. Nazwa wzięła się z filozofii taoistycznej, która zakłada istnienie dwóch przeciwstawnych energii, z których każda zawiera w sobie element tej drugiej - Yin i Yang. Yang jest energią ciepłą, związaną ze słońcem i w ludzkim ciele występuje m. in. w mięśniach oraz we krwii (tkanki elastyczne). Natomiast energia Yin jest zimna, sucha, związana ze światłem księżyca. Znajduje się w kościach, stawach, więzadłach oraz w powięziach (tkanki plastyczne).

Praca z powięzią - przepis na młodość.

Powięź to tkanka łączna, która przebiega przez całe nasze ciało. Tworzy ścięgna, więzadła i ponad 30 procent naszych mięśni. Jest "materiałem", który nadaje naszemu ciału kształt, trzyma go w ryzach i gdyby nie ona, nasze ciało przypominałoby zapadniętą galaretkę.

Czym słabsza powięź tym mniej jędrne jest nasze ciało, mamy mniejsze zakresy ruchu, odczuwamy więcej dyskomfortu i mamy gorsze samopoczucie. Dlatego tak ważne jest zadbanie o jej, jak najlepszą kondycję - najlepiej z pomocą yin yogi. Oczywiście każdy wysiłek fizyczny usprawnia powięzi, natomiast yin jogę odróżnia to, że podczas praktyki chcemy zredukować napięcie mięśni do minimum i pracując z długim, spokojnym oddechem unikać sprzeciwu ze strony ciała oraz psychiki do pogłębiania zakresów ruchu. Taki wysiłek jest niezwykle terapeutyczny i skutecznie potrafi pobudzić ciało do rekonwalescencji oraz wywołać procesy regeneracyjne w organizmie (yin yoga nazywana jest akupunkturą bez igieł).

Jakie efekty daje ćwiczenie yin jogi?

W środowisku jogowym mówi się, że ciało, tkanki przechowują w sobie emocje, gromadzą życiowe napięcia, pamięć o kontuzjach itd.

W powięzi znajdują się miliony receptorów i wolnych zakończeń nerwowych, które stymulują obszary w mózgu odpowiadające między innymi za informacje o położeniu naszego ciała w przestrzeni i subiektywnym poczuciu wnętrza ciała. Ponadto przechowują pamięć zdarzeń wywołujących negatywne emocje, a także emocje społeczne wywołane zapachami i widokami (prawdziwymi i wyimaginowanymi). Receptory z powięzi informują o subiektywnym odczuwaniu intensywności treningu, bólu, temperatury, wraz z korą wyspy odpowiadają za zachowanie homeostazy (równowagi) w organizmie, edukację motoryczną, koordynację ręka – oko i wiele innych funkcji.

Bosonamacie.pl

To wszystko sprawia, że praktyka yin jogi oprócz zalet czysto fizycznych, jest również formą terapii dla umysłu. Pomaga pozbyć się nagromadzonych w ciele lęków, oczyścić umysł z nadmiaru myśli, odprężyć. Zwiększa świadomość siebie, swojego ciała oraz szacunek do niego, buduje cierpliwość i siłę charakteru.

Jak praktykować yin jogę?

Yin jogę może praktykować każdy, niezależnie od poziomu zaawansowania - każdą pozycję można dopasować do siebie i stopniowo, bardzo spokojnie pogłębiać lub zamieniać na bardziej zaawansowaną. Praktykę warto zacząć od kilku minut spokojnej relaksacji lub medytacji. Jeśli nasze ciało jest mocno "zastane" np. po nocy lub w wyniku małej ilości aktywności, warto przed sesją yin jogi wykonać kilkuminutową rozgrzewkę, np. powitania słońca, marsz itp. Ilość asan i czas pozostawania w pozycji jest kwestią indywidualną, natomiast zawsze należy pamiętać, żeby mierzyć siły na zamiary, a nie zamiar podłóg sił i szczególnie w praktyce yin yogi nie forsować swojego ciała - tylko zaufać grawitacji, swojej cierpliwości i mądrości. W zależności od pory dnia lub pory roku, yin joga będzie miała różny wpływ na ciało. Natomiast zawsze jej celem powinno być zdrowie powięzi i spokój umysłu.

Praktykować ten styl można już w coraz większej ilości miejsc w Polsce, natomiast nadal w mniejszych miastach jej brakuje. Dlatego jeśli chcesz spróbować tego rodzaju aktywności, ale nie masz dostępu do studio, możesz skorzystać z naszego filmiku z praktyką odpowiednią zarówno dla początkujących, jak i dla tych bardziej zaawansowanych osób.

Mam nadzieję, że spotkamy się na macie. Namaste.

 

 

 

KAMILGORALYOGA

Czym jest YIN YOGA?

SPRAWDŹ NASZ KANAŁ NA YOUTUBE!

Chcesz zacząć praktykę jogi w domowym zaciszu?
Spróbuj z naszą serią Fundamenty Jogi na YouTubie.

HELLO YOGI

12 czerwca 2019

POLECANE ARTYKUŁY:

08 lutego 2020
Mostek, inaczej nazywany Pozycją Koła (Urdhva Dhanurasana) to wspaniała, prozdrowotna pozycja z wygięciem, która rozciąga cały przód naszego ciała, wzmacnia plecy, barki, pośladki oraz tył nóg oraz dodaje nam mnóstwo
14 sierpnia 2019
Co jest przyczyną zgarbionych pleców? Siedzenie. Niestety, w większości przypadków posiadania niepoprawnej postawy ciała, bólu w obrębie kręgosłupa czy bioder, winne są krzesła. Wygodne, mięciutkie kanapy, foteliki, sofy... Kto nie
27 lipca 2019
Joga w Rzeszowie Joga staje się coraz bardziej popularna na całym świecie, ale wciąż jest wiele osób, które mało wiedzą na jej temat, albo ich wiedza, przez szkodliwe stereotypy, nie
12 czerwca 2019
Jaka jest YIN YOGA? Yin joga jest  jedną z najspokojniejszych odmian jogi. Charakteryzuje się wolnym tempem, długim czasem pozostawania w pozycjach (od 3 do 5,10 a nawet 15 minut) oraz
Szkoła Jogi w Rzeszowie
Yoga w Rzeszowie w stylu Vinyasa
Joga w Rzeszowie w stylu Hatha Yoga

© 2020 helloyogi.pl |

CREATED WITH PASSION

Polityka Prywatności

| Regulamin