Zainteresowanie jogą rośnie, coraz więcej osób chce zacząć regularnie uczęszczać na zajęcia lub ćwiczyć samemu w domowym zaciszu. Jednak zanim zapiszesz się na pierwsze sesje w studio jogi lub fitness clubie warto, aby co nieco się w temacie rozpoznać. Dlaczego? Żeby poczuć się bardziej pewnym siebie, umieć rozpoznawać swoje możliwości, zakresy i poprawne wzorce ruchu. Ważne jest też zadbanie o komfort i bezpieczeństwo praktyki, a na to nakierowane są właśnie kursy podstawowe.
Dlatego jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat kursów dla początkujących
i sprawdzić czy warto się na taki zapisać, zapraszam do lektury.

Jak wygląda przykładowy kurs?

Kurs dla początkujących rozpoczyna się od bardzo podstawowego wprowadzenia do tematu, wyjaśnienia czym jest joga, skąd się wzięła, jak wygląda współcześnie
i co może nam dać regularna, zdrowa praktyka. Uczestnicy zaznajamiają się z jogowymi pojęciami, typu asana, flow, pranayama, medytacja, ashtanga etc. Jest czas na zadawanie pytań, na indywidualne podejście do każdego uczestnika
i przede wszystkim na przestrzeń i czas na stopniowe zagłębienie się w temat.Na kursie podstawowym przerabiane są wszystkie najpopularniejsze asany, zaczynając od najprostszych, z którymi poradzi sobie każdy. Każdy uczestnik będzie korygowany, a jeśli napotka jakieś trudności, instruktor pomoże dobrać taką wersję ćwiczenia, z którą będzie czuł się lepiej. Kameralny charakter kursu sprzyja otwartości i nawiązaniu relacji z instruktorami oraz innymi uczestnikami. A jeśli jesteś nieśmiały, instruktor poszanuje to i podejdzie do Ciebie delikatniej.To jaki rodzaj/rodzaje jogi będą występowały na kursie zależy już od rodzaju szkoły/instruktora jakiego wybierzesz. My wiemy, że szczególnie na początku przygody z jogą, nie ma się dużego pojęcia na temat tego czym dane rodzaje się różnią, i który będzie odpowiedni akurat dla nas, dlatego cały drugi miesiąc naszego kursu poświęcamy na to, aby przybliżyć uczestnikom różne rodzaje praktyki, tak aby odnaleźli swój ulubiony nurt, albo dobierali w zależności od nastroju czy energii.

Czy kurs jogi od podstaw jest dla mnie?

Jeśli jesteś osobą całkowicie początkującą i nie masz pojęcia z czym w ogóle jogę się je, to taki kurs będzie świetnym rozwiązaniem, aby ze wszystkim na spokojnie się zapoznać i sprawdzić czy joga będzie dla ciebie odpowiednia. Jeśli martwisz się, że sobie nie poradzisz, nie nadążysz za grupą lub nie będzie Ci wychodziło tak, jak innym to pamiętaj, że jest to kurs dla początkujących, czyli każdy z uczestników będzie na podobnym poziomie, będzie próbował wielu rzeczy po raz pierwszy i na pewno, tak jak Ty jest teraz pełen obaw i pytań czy to dobry wybór. A jeśli ten argument Cię nie przekonuje, przygotowaliśmy łagodną wersję kursu dla początkujących (sprawdź harmonogram), przerobimy te same zagadnienia, ale w bardziej przystępny, jeszcze łatwiejszy sposób, na tym kursie już każdy poradzi sobie śpiewająco! :)

Czego nauczę się na kursie podstawowym?

To też jest zależne w dużej mierze od instruktora/szkoły, do której udasz się na kurs, ale jest kilka rzeczy, które na takim kursie muszą być, m. in.:

- Nauka poprawnego, przeponowego oddechu oraz połączenia go z asanami.
- Dążenie do zrozumienia swojego oddechu i kierowania nim zależnie od efektów, jakie chcemy wywołać w swoim ciele.
- Nauka wykonywania podstawowych asan z dokładnym wyjaśnieniem pozycji od strony technicznej, oraz praktycznej, czyli omówienie tego, co daje nam dana asana i jak długo w niej pozostawać.
- Ćwiczenie świadomości własnego ciała, swoich zakresów, możliwości.
- Pokazanie, jak budować swoje flow/sekwencję oraz jak wykorzystywać ćwiczenia do zwalczania swoich drobnych dolegliwości czy kontuzji.

Oprócz wyżej wymienionych, najważniejszych rzeczy, my kładziemy również nacisk na naukę koncentracji, wyciszania się, na poprawę równowagi swojego ciała i umysłu oraz doprowadzenie uczestników do momentu, w którym będą potrafili sami wybierać i decydować, jaki ruch w danym momencie będzie dla nich najlepszy, czyli odkrywanie mądrości organizmu.
Na kursie podstawowym dostaniesz pakiet narzędzi, które będzie można wykorzystać tak naprawdę w dowolny sposób - albo do relaksacji w domu, np. po pracy, albo do regularnych zajęć w grupie, do zadbania o kondycję lub rozciągnięcie - do wyboru do koloru!

ZAPISZ SIĘ NA KURS JOGI DLA POCZĄTKUJĄCYCH
 

Alternatywa dla kursu i kiedy lepiej odpuścić?

Jeśli masz bardzo napięty grafik i z góry wiesz, że nie dasz rady uczęszczać na wiele z zaplanowanych zajęć, lepiej nie decydować się na udział. Na kursie dla początkujących, każda lekcja jest ważna, ponieważ kurs jest czymś na zasadzie schodów - dasz radę przeskoczyć jeden lub dwa schodki, ale pięć?
Kurs nie jest również dla osób, które szybko się zniechęcają, w ogóle joga nie jest dla takich osób. To jest nauka - nauka pracy własnego ciała, tego jak się relaksować, jak poszerzać swoje możliwości, a to wymaga cierpliwości, chęci
i dystansu, bo wiadomo, że nie wszystko wyjdzie już za pierwszym razem,
a wszystko jest trudne, zanim stanie się łatwe.
Dlatego jeśli wiesz, że ciężko Ci wytrwać w postanowieniach i nie czujesz chęci zmian, to może lepiej pójść na jedną/dwie lekcje indywidualne zamiast na cały kurs. Chyba, że chcesz nad sobą mocno popracować - wtedy łap wodę i biegiem na kurs jogi dla początkujących! :)

Mamy nadzieję, że do zobaczenia na macie!

 

Czy warto pójść na kurs jogi dla początkujących?

21 marca 2019

SPRAWDŹ NASZ KANAŁ NA YOUTUBE!

Chcesz zacząć praktykę jogi w domowym zaciszu?
Spróbuj z naszą serią Fundamenty Jogi na YouTubie.

HELLO YOGI

Szkoła Jogi w Rzeszowie
Yoga w Rzeszowie w stylu Vinyasa
Joga w Rzeszowie w stylu Hatha Yoga

© 2020 helloyogi.pl |

CREATED WITH PASSION

Polityka Prywatności

| Regulamin